• Ana Sayfa » Forumlar » Dini Hikayeler » (HAZIRA DAĞ DAYANMAZ İBRETLİK
 • 13 Eylül 2021 | 05:44:36

  (HAZIRA DAĞ DAYANMAZ)

  Bir delikanlıya yüklü bir miras kalmıştı. Gencin ahlakı kısa zamanda değişti. Elindeki serveti har vurup harman savurmaya, hesapsız harcamaya başladı. Kısa sürede, işlemediği haram, yapmadığı kötülük kalmamıştı. Bir dost meclisinde delikanlıyı birden karşımda görüverdim. Usulca yanına yanaşarak:
  "Oğlum, gelir akan bir sudur. Zevk ve sefa ise dönen bir değirmen. Hesapsız harcayabilmen için gelirinin de hesapsız olmadı lazım. Madem bu miras dışında bir gelirin yok, israfı bırakmalısın! Gemicilerin şöyle bir sözü vardır: Eğer dağlara yağmur yapmazsa, Dicle bir yıl içinde kurur, cılız bir dere olur."
  Delikanlı, eğlencenin keyfine öylesine dalmıştır ki, sözlerim bir kulağından giriyor, ötekinden çıkıyordu. Ben sözümü bitirince, o şöyle dedi:
  " Mutlu yaşayan, saadetler süren bir insan, gelecekteki sıkıntıların korkusuyla şimdiki keyfinden vazgeçer mi? Git sen de eğlen ve yaşamana bak bey amca, beni dert etme!"
  Sırtımı dönüp yanından uzaklaştım. Az zaman sonra, tahmin ettiğim felaket aynen gerçekleşti. Mirasyedi delikanlı, bütün servetini tüketerek beş parasız kalmış, dilenecek duruma düşmüştü. Onu öyle görünce içimden şöyle geçirdim:
  "İnsan sarhoşluğun sırrına vardı mı, darlık gününü düşünmüyor."

  🌹Selam ve dua ile🌹

  #Alinti  Yazar :Sevdali1
  Mesaj: 1000+  Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group