Yeni Mesaj Ekle
133-meryem en çok sevilenin sevdiği
Tabiattaki güzellikleri gördüm. Yaratanına hayran oldum. Allah dostlarının hayatlarını dinledim. Süpermen gibi güç kazanmalarına gıpta ettim. Tıp fakültesinde insan vücudundaki son derece mükemmel düzeni öğrendim. Yaratıcıya hayranlığım tapınmaya dönüştü. Onu çok sevdim. Sonra acaba O kimi çok seviyor diye merak ettim. En çok sevdiğimin, en sevgilisinin Hz.Muhammed(s.a.v.) olduğunu anlayınca, bu defa da Onun sevdiğini merak ettim. Karşıma şu bilgiler çıktı: Ayetlerden;
-Esirgeyen ve bağışlayan Allahın adıyla. Andolsun size içinizden öyle bir peygamber gelmiştir ki sizin sıkıntıya uğramanız ona çok ağır gelir. O size çok düşkün, mü’minlere karşı çok şefkatli ve çok merhametlidir.(Tevbe suresi128. ayet).
-Bu yeni Kitab’a inanmazlarsa (ve bu yüzden helak olurlarsa) arkalarından üzüntüyle neredeyse kendini harap edeceksin.(Kehf suresi 7.ayet).
Hadislerden ;
Benim ve sizin durumunuz, ateş yakıp da, ateşine cırcır böcekleri ve pervaneler düşmeye başlayınca, onlara engel olmaya çalışan adamın durumuna benzer. Ben sizi ateşten korumak için kuşaklarınızdan tutuyorum. Siz ise benim elimden kurtulmaya, ateşe girmeye çalışıyorsunuz.(Müslim, Buhari)
Dualarından ;
Ey iman edenler! Allah sizi emniyet içinde tutsun. Sizi gözetsin. Sizi kötülüklerden korusun. Size yardım etsin. Sizi yüceltsin. Size yol göstersin. Sizi kendi emniyetine alsın. Sizleri her türlü talihsizlikten sakındırsın ve dininizi sizler için korusun! Amin …
Hatırasından ;
Mü’minlerin annesi Hz. Aişe (r.a.) bir gün habibullahı çok sevinçli görür.Fırsat budur diyerek”Ey Allahın elçisi! Bana dua et” der. Allahın elçisi bir rahmet çağlayanı gibidir…
-Ey Allahım! Aişe’nin geçmiş, gelecek, gizli ve açık bütün günahlarını bağışla” diyerek habibesinin isteğini cevaplandırır. Mutluluk ve sevinç atmosferi şimdi mü’minlerin annesini de sarmıştır. Gülmekten başı eteğine düşer. En sevgili hayretle sorar:
- Ey Aişe! Ettiğim dua seni bu kadar mı çok sevindirdi?
-Ey Allahın elçisi! Bana ettiğin dua beni nasıl sevindirmez?
Allahın elçisi şimdi ciddileşmiştir:
Allaha yemin ederim ki, ben bu duayı her namazdan sonra bütün ümmetim için ediyorum.
Yine bir hadis;
Ey insanlar! İnsanlarda­­n veya müminlerden her kim bir musibete uğrarsa, başına gelen musibetin şiddetini, benim sebebimle-maruz kaldığı musibetle- hafifletsin. Çünkü benden sonra, ümmetimden hiç kimse, benim musibetimden daha şiddetli bir musibetle karşılaşmayacaktır.”
(İbn-i Mace’den).(Hz.Muhammed (s.a.v.) insanlar için en büyük rahmet olduğu gibi, vefatı da en büyük musibettir.). (Hz.Muhammed “En Sevgili” Said Alpsoy’dan).
Peygamberimiz(s.a.v.) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuştur:
-“Ümmetim üzerine en korktuğum şey, çok yemekten dolayı karın büyüklüğü, çok uyku, tembellik ve yakin zayıflığıdır.”
Hayatı boyunca, hayatını bizler için feda eden Resul-ü Ekrem Efendimiz(s.a.v.), kendisinden sonra da geride kalan ümmeti için dertleniyordu. Cebrail gelerek:
-Ya Resulullah! Rabbim”Habibime selam söyle. İsterse onu gençleştireyim, kıyamet sabahına kadar yaşasın. İsterse davet ediyoruz, gelsin. Hangisini tercih ederse kabul ettik.”buyurdu dediğinde Resulullah(s.a.v.):
“-Ya Cebrail! Rabbimden uzun bir ömür istemiyorum. Ümmetimi istiyorum.” buyurur.
Süleyman Çelebi de mevlid kasidesinde:
Daha tıfıl iken diler idi ümmetin
Sen kocaldın terk edersin sünnetin
Diyerek, doğumunda, yaşarken ve ölüm anında bile ümmetini düşünen peygambere karşı bizim yaptığımız vefasızlığı dile getirmektedir.
Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, hayvanların karınlarındakinin ancak ölü doğduğu takdirde kadınlara yedirildiği(Enam suresi 139.ayet), sayısız kadınla evlenilebildiği, kız çocuğunun doğum haberi verildiğinde öfkeden yüzlerin karardığı(Nahl suresi 58. ayet) bir ortamda dünyaya gelip, onlara karşı pozitif ayrımcılık yapan, “bana dünyanızdan üç şey sevdirildi: Güzel koku, kadın ve gözümün nuru namaz”diyen, kız çocuklarını güzel yetiştireni cennetle müjdeleyen, kızı ziyaretine geldiğinde ayağa kalkıp onu alnından öpen, en hayırlımızın kadınlarına en hayırlı davranan olduğunu söyleyen, eşinin ağzına bir lokma vermenin bile sadaka gibi sevap olduğunu belirten, cenneti anaların ayağı altına seren sevgili peygamberimizi belki de en çok sevmesi gerekenler biz kadınlar olsa gerek…
M.Abdullah 19 MART 2007
Tarih: 09 Şubat 2011 | Saat: 11:19


129-enes karabulut
gerçekten çok güzel olmuş ellerinize sağlık herkes böyle yararlı bilgile yapsa ne mutlu bize
Tarih: 21 Kasım 2010 | Saat: 03:04


126-76-ilknur karaçöl selam aleyküm
Allah sizden razı olsun sayfada çok yararlı bilgiler var ellerinize sağlık allaha emanet selam aleyküm
Tarih: 10 Ekim 2010 | Saat: 18:14


123-gülnur üye olmak istiyorum
kendim ve kızlarım için din kardeşlerimle beraber olmak fikir alış verişinde bulunmak için üye olmak istiyorum .

Editör : Üyelik bölümünü tıklayarak ücretsiz ve 30 sn gibi bir sürede üye olabilirsiniz .
Tarih: 26 Ağustos 2010 | Saat: 05:48


122-TİMUR EKSİKLER
Sayfa önemli bilgilerle dolu ve çok yararlı,benim birilerine soramayacağım,bilgisine güvenemediğim dinibilgi zayıflığımı, allah esirgesin eksik yaşadığım müslümanlığımı ve dahada ötesi farkında olmadan iman eksikliğimi bu sayfayı gezince fark ettim.
Tarih: 18 Ağustos 2010 | Saat: 13:01


Toplam 97 onaylanmış mesaj var.
[ 0 - 5 ][ 5 - 10 ][ 10 - 15 ][ 15 - 20 ][ 20 - 25 ][ 25 - 30 ][ 30 - 35 ][ 35 - 40 ][ 40 - 45 ][ 45 - 50 ][ 50 - 55 ][ 55 - 60 ][ 60 - 65 ][ 65 - 70 ][ 70 - 75 ][ 75 - 80 ][ 80 - 85 ][ 85 - 90 ][ 90 - 95 ][ 95 - 100 ]
 
Ziyaretci-Defteri ©