Ana Sayfa » Abdest » Abdest nasıl alınır ❔ kısaca , Abdest nasıl alınır resimli videolu anlatım!
Abdest almayı öğreniyorum, Abdestin Resimlerle Anlatımı
abdest1.gif (316×200)

1) Niyet: Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir. Ve "Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm" okunur.

02: Ellerin Yıkanması: Önce kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır, sonra "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir. Ve "Eûzü billahi mineşşey-tanirracîm, Bismillahirrahmanirrahîm" okunur.

03: Ağıza su verme: Sağ avuç ile ağıza üç kere ayrı ayrı su alınıp her defasında iyice çalkalanır.

04: Buruna su verme: Sağ avuç ile buruna üç kere ayrı ayrı su çekilir.

05: Burnu Temizleme: Sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.

06: Yüz Yıkama: Alında saçların bittiği yerden itibaren kulakların yumuşağına ve çene altına kadar yüzün her tarafı üç kere yıkanır.

07: Sağ Kolu Yıkama: Sağ kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

08: Sol Kolu Yıkama: Sol kol dirseklerle beraber üç kere yıkanır. Yıkarken kolun her tarafı, kuru bir yer kalmayacak şekilde iyice ovulur.

09: Mesh etmek: Eller yeni bir su ile ıslatılır. Sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak bir kere meshedilir

10: Kulakları Temizleme: Eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sağ kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın dışı; sol elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kulağın arkası meshedilir.
11: Boynu mesh etme: Elleri yeniden ıslatmaya gerek olmadan geriye kalan üçer parmağın dışı ile de boyun meshedilir.

12: Sağ ayağı yıkama: Sağ ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.

13: Sol ayağı yıkama: Sol ayak üç kere topuklarla beraber yıkanır. Yıkamaya parmak uçlarından başlanır ve parmak araları iyice temizlenir.Rabbim her aldıgımız abdesti kabul etsin inşAllah.
Resûlullah Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kim şiddetli soğukta abdestini eksiksiz olarak tamamlarsa onun için iki kat ecir vardır.” (Taberânî, el-Mu’cemü’l-Evsat)

Abdesti nasıl alınır? #Abdest? alınırken hangi sıra takip edilir, nelere dikkat edilmelidir? - Hayrat Vakfı

Humrân"dan nakledildiğine göre, Hz. Osman abdest aldığında dedi ki:... Hz. Peygamber"in (sav) şöyle dediğini işittim: “Bir kimse abdest alır ve güzelce abdest almaya özen gösterir, ardından da namaz kılarsa, bu abdestle namaz arasında işlediği (günahlar) o namazı kılıncaya kadar mutlaka bağışlanır.” (B160 Buhârî, Vudû", 24; M540 Müslim, Tahâret, 5)

Kategori : Abdest ( Abdest nasıl alınır)
Okuma sayısı:1107