Ana Sayfa » 32 Farz » Otuz iki (32) farz İmanın Şartları

İmanın Şartları, Allah'a inanmak, Meleklere inanmak, Kitaplara inanmak, Peygamberlere inanmak, Ahiret hayatına inanmak, Kaderin, hayrın ve şerrin Allah'tan geldiğine inanmak

imanin_sartlari_gg.gif (336×336)

İmanın Şartları

Allah Teâlâ’nın bizlere olan eşsiz lütuflarından en önemlisi imandır. Çünkü iman, bizleri hem dünya, hem de ahret saadetine kavuşturacak olan yegâne sermayemizdir.

"İman” sözlükte; bir şeyin doğruluğuna gönülden inanmak anlamına gelmektedir. Dini manada ise Allah'a ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s.)'ın Allah tarafından haber verdiği kesin olarak belli olan şeylerin doğru olduğuna tereddütsüz inanmaktır.

Ayet ve hadislere göre îman esasları altıdır. Bunlar; Yüce Allah'a, meleklerine, Allah'ın kitaplarına, peygamberlere, ahiret gününe, kaza ve kadere iman etmektir. Bunlar, inanılması zorunlu esaslardır. Bu esasların hepsine inanmadıkça iman gerçekleşemez. Bunlardan herhangi birini inkâr etmek insanı dinden çıkarır. Kuran-ı Kerim’de yüce Rabbimiz bunu şu ayetle bildirmektedir.
“Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse derin bir sapıklığa düşmüş olur. Nisa 4/136

Kuran'ı Kerim:

"Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse derin bir sapıklığa düşmüş olur."
Nisa 4/136

Hadisi Şerif :
"Allah için seven, Allah için nefret eden, Allah için veren, Allah için tutumlu olan, îmanını tamamlamıştır."

Ebû» Ümâme radıyAllahu anh. Ebû» Dâvud
 

  • namazOkuma sayisi:Toplam Tekil Hit: 414
    Toplam Çoğul Hit: 492

İman ile ilgili diğer konularda ilginizi çekebilir